Tvrz Žumberk
.: Další cíl vyberte v menu nahoře

Ty nejkrásnější výlety po Novohradských horách.
Popis místa:
Ojedninělá ves Žumberk, patří k nejstarším v oblasti novohradska, zmiňovaná je již ve 13. století. Je jednou ze tří dochovalých opevněných vesnic v Evropě. Důmyslné opevnění, pravděpodobně z let 1612 - 18, se šesti válcovými baštami, chránilo celou ves a poplužní dvůr. Součástí fortifikace byl i přilehlý rybník.
Gotická tvrz z 15. století, byla v 17. století přestavěna na renesanční zámeček blízký italské venkovské architektuře a v tomto stavu ji můžeme vidět dnes. Postupně byla v rukou různých majitelů a od roku 1618 se stala majetkem novohradského panství. Znovu upravována v 19. stol. a 70. letech 20. století. Dnes je tvrz (zámeček) ve velmi dobrém stavu a nabízí muzejní expozici lidového malovaného nábytku. Znovuobnobven a napuštěn byl i rybník pod ní.
Původní kostel Stětí sv. Jana Křtitele je uváděn již v roce 1332, postavili jej podle vzoru pražské Betlémské kaple. Byl však vypálen roku 1423 husity a na jeho místě byl postaven roku 1455 nový - síňové čtyřlodí na čtvercovém půdorysu, završené síťovou klenbou.
Žumberk je ideálním místem třeba pro rodinný výlet. I v případě, že se nechystáte na prohlídku tvrze, můžete si vše prohlédnout zvenčí. Nejen fotografům lze doporučit také procházku na protější břeh rybníka, odkud se nabízí ty nejkrásnější pohledy na celý komplex. Kousek pod hrází a jezem pohodlně přejdeme po lávce na druhou stranu potoka. Tam můžeme pokračovat po neznačené cestě.

Fotogalerie tvrz Žumberk:
.: klikněte na fotografii pro zvětšení (vyžadován flash)

panorama Žumberk
Otevírací doba:
říjen-duben: sobota, neděle, svátky
květen - září: denně kromě pondělí

Vstupné:
1. prohlídková trasa – tvrz (historie Žumberka, lidový malovaný nábytek): 60,- Kč dospělí, 30,- Kč veškeré slevy
2. prohlídková trasa – bašta “C” s přístavky (Úředník rožmberský): 60,- Kč dospělí, 30,- Kč veškeré slevy
3. prohlídková trasa – bašty “A” a “B” (lapidárium): 30,- Kč dospělí, 15,- Kč veškeré slevy


.: Další tipy .: Diskuze .: Zajímavosti .: Encyklopedie .: Turistika .: Mapa