Kamenec
.: Další cíl vyberte v menu nahoře

Výlet na nejvyšší vrchol Novohradských hor.
Popis nově značené zelené trasy:
Kamenec (1.072 m) je nejvyšší vrchol české části Novohradských hor. Nalézá se asi 3 kilometry jihozápadně od znovuobnovené obce Pohoří na Šumavě, přibližně 400 metrů od státní hranice, na hlavním evropském rozvodí Labe-Dunaj.
Od zříceného kostela na začátku vsi odbočíme z asfaltky dolů k potoku, za ním se stáčíme doleva, mírně stoupáme. Na rozcestí (kamenné torzo kříže) odbočíme z cyklotrasy (po levici PR Prameniště Pohořského potoka) a pokračujeme rovně. Po několika stech metrech při další příležitosti odbočíme doprava, s pásem smrků po levé straně míříme do lesa. Jdeme stále rovně, mírně do kopce, na konci další louky mohutný zerav (památný strom). O kus dále nedaleko něj třípatrová boží muka. Obojí je pozůstatkem po zaniklé obci Pavlína. Mírně stoupáme a stáčíme se doprava, téměř po vrstevnici. Na lesním rozcestí, kde se hlavní cesta ztáčí mírně doprava, odpočíme po vrstevnici doleva. Po asi 200 m odbočíme i z ní na menší pěšinu vedoucí kolmo do kopce. Po ní se po krátkém stoupání kolem desítek mravenišť dostaneme až na vrchol. Vrchol Kamence dělá čest svému jménu! Tvořen je totiž výraznými skalními granodioritovými hradbami a tak se, pokud chcete zdolat úplný vrchol (s geodetickým bodem), připravte na menší horolezecký výkon. Kromě tohoto hlavního severozápadního vrcholu (1.072 m) existuje ještě nižší východní (1.001 m). Oba jsou zarostlé smrkem, což je příčinou omezených výhledů.
Těsně pod (v tomto směru za) vrcholem se zachovaly zbytky zříceného hradu a zříceného hostince. Sejdeme-li dolů (JZ směrem) a dáme se do prava abychom udělali malý okruh zpátky k odbočce pod vrcholem, najdeme je po několika (asi 350) metrech hned vedle cesty.
Asi 1,2 km severně od vrcholu se v nadmořské výšce 955 m nacházela osada Pavlína (Paulína). V ní byla v letech 1780 - 1852 provozována sklářská huť. Po roce 1945 bylo však rozhodnuto osadu zalesnit a do dnes dochoval se pouze neobvyklá třípatrová výklenková kaplička (boží muka). Celková délka této trasy je přibližně 9 kilometrů. Oblíbenou alternativou je neznačená trasa z Pohoří n. Š. po státní hranici, která totiž prochází těsně pod vrcholem Kamence. Pokud se touto náročnější cestou vrátíme v protisměru zpátky, vytvoříme velmi pěkný okruh. Zajímavostí na této trase je barokní kamenný hraniční sloup z r. 1661 ustanovující trojmezí mezy Čechami, Dolním - a Horním Rakouskem.

Dostupnost:
Nejlépe z osady Pohoří na Šumavě, cca 5 km, zelená turistická trasa.

Zajímavosti v okolí:
detail Pohořský rybník
detail Pohoří na Šumavě, ruina kostela
Pavlína, zaniklá osada
Barokní trojmezní sloup z r. 1661

Fotogalerie Kamenec:
Nová elegantní galerie fotografií pro lepší prohlížení.

kamenec1.jpg kamenec2.jpg kamenec3.jpg kamenec4.jpg kamenec5.jpg kamenec6.jpg kamenec7.jpg kamenec8.jpg kamenec9.jpg kamenec10.jpg

Powered by myPh3 1.0.2 by Eric Kok

.: Další tipy .: Diskuze .: Zajímavosti .: Encyklopedie .: Turistika .: Mapa