Observatoř na vrcholu Myslivny?
článek

1.2. 2009
Na třetím nejvyšším vrcholu Novohradských hor, 1.040 metrů vysoké Myslivně, by možná mohla do tří let vzniknout observatoř astronomického ústavu.
Vizualizace observatoře na Myslivně
Vizualizace observatoře na Myslivně.
Astronomický ústav Akademie věd v uplynulém týdnu představil své plány na stavbu nové observatoře. Ta by mohla vyrůst přímo na vrcholu Myslivny (1.040 m), tedy mezi Pohorskou vsí a Pohořím na Šumavě.
Pracoviště pro sledování vesmíru, konkrétně asteroidů by dle současných plánů mělo pojmout dalekohled se zrcadlem o průměru dva metry. Tak velký přístroj má nyní jen hvězdárna v Ondřejově nedaleko Prahy. Stavba vychází na zhruba 270 milionů korun. "Na projektu stále pracujeme a připravujeme potřebné studie," uvedl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd. Na ploše okolo jednoho hektaru by podle projektu byla postavená nejen šestnáctimetrová stavba s kopulí pro zmíněný dalekohled, ale i nižší budova jako zázemí vědců.
Vědci tu chtějí zkoumat fyzikální vlastnosti vesmírných těles, například jejich strukturu. Astronomický ústav se touto problematikou zabývá více než deset let.
Pracoviště údajně sice nebude svým zaměřením konkurovat nedaleké observatoři na Kleti, nicméně právě odborníci z kleťské hvězdárny jsou k projektu v Novohradských horách spíše skeptičtí. Přestože jižní Čechy nabízejí k pozorování vesmíru dobré podmínky, je zde prý dalekohled s tak velkým zrcadlem ztěží využitelný. Jak podotkl zdejší astronom Miloš Tichý "Podobně velké teleskopy se staví na místech, kde je alespoň tři sta světelných nocí. Ve střední Evropě je to vzhledem k počasí plýtvání peněz."

Naopak starosta Pohorské Vsi Jiří Křiklava zájem Astronomického ústavu Akademie věd spíše vítá. "Z takového projektu bude profitovat obec i okolí. Stavba jako taková bude určitě zajímavá i pro turisty. Doufám, že se tento záměr podaří dotáhnout do konce," míní. Přitom je ale jisté, že případná observatoř by sloužila převážně odborníkům, veřejnost a laici by si ji mohli prohlédnout pouze ve výjimečných případech, například ve dny otevřených dveří.
Na vrcholu Myslivny, kde by měla observatoř stát, je nyní menší chata Lesů České republiky. Ta se pravděpodobně bude muset zbourat. "O záměru ústavu víme. Zatím ale ještě nemají potřebná povolení, takže je předčasné o tom mluvit," uvedl novohradský lesní správce Petr Žemlička.
Astronomický ústav chce na stavbu za více než čtvrt miliardy získat dotaci z evropských fondů. Nejdražší bude právě dalekohled, jehož výroba si vyžádá více než dvě třetiny celkové sumy, jak uvádí server idnes.cz.
Proti observatoři na Myslivně se staví také ekologové, podle kterých stavba naruší nedotčenou krajinu. Kolem vrcholu se totiž rozkládá stejnojmenná přírodní památka, 14 ha cenného smíšeného horského lesa.
Stavba obseratoře je plánována na rok 2011 nebo 2012, rozhodnuto a schváleno zatím není nic.

Fotogalerie:
Pokud ji nemůžete spustit, stáhněte si novější verzi Vašeho prohlížeče.

novinky-42.jpg novinky-42b.jpg Výhled z vrcholu Myslivny Chata LČR na vrcholu Vrcholová skaliska


Powered by myPh3 1.0.2 by Eric Kok
Text a foto:
Karel Zelený, Novohradky.info; zdroj: idnes.cz a ČT24

Myslivna Další Novinky Mapy Turistika Encyklopedie Diskuze